Samolotem

Zdjęcie: 

PODRÓŻ SAMOLOTEM

Pasażerowie powinni zgłosić się do stanowiska odpraw w hali odlotów portu lotniczego, z którego rozpoczyna się podróż, na 2 godziny przed odlotem. Podstawą do przewozu pasażera jest ważny bilet oraz wymagany dokument podróży: ważny paszport, lub dowód osobisty (wyłącznie przy podróży do krajów UE ), a także ważna wiza, o ile jest wymagana przez władze kraju docelowego.
Dzieci do ukończenia drugiego roku życia podróżują bezpłatnie, o ile nie zajmują osobnego miejsca. Należy pamiętać, iż również dla nich wymagany jest oddzielny bilet lotniczy. Przy rezerwacji biletów trzeba zgłosić dziecko i podać dokładną datę jego urodzenia.
Waga bagażu rejestrowanego wliczonego w cenę biletu lotniczego nie może przekroczyć 20 kg, a bagaż podręczny 5 kg na osobę. Opłata za nadbagaż w obie strony wynosi 20 zł za każdy kilogram powyżej 20 kg. W bagażu podręcznym zabronione jest przewożenie ostrych przedmiotów takich jak: scyzoryki, nożyczki, cążki do paznokci, itp., które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów. Dodatkowy bagaż specjalny powinien być zgłoszony przy rezerwacji biletu na minimum tydzień przed terminem wylotu. Bagaż taki może być przewieziony w miarę wolnej pojemności w samolocie i podlega dodatkowej opłacie pobieranej bezpośrednio przy odprawie biletowo-bagażowej w porcie wylotu z Polski. Fakt zagubienia lub uszkodzenia bagażu należy zgłosić bezpośrednio po przylocie, na lotnisku.
Podstawą ubiegania się o odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, lub linii lotniczej jest wypełnienie dokumentu zgłoszenia szkody.
Przeloty czarterowe są lotami bezpośrednimi lub z międzylądowaniem. Rozkłady lotów mogą niekiedy ulec zmieniane w trakcie trwania sezonu turystycznego. Należy upewnić się na dzień przed odlotem czy nie nastąpiły zmiany godzin przelotów. Na skutek złych warunków atmosferycznych lub innych nieprzewidzianych okoliczności mogą wystąpić niekiedy opóźnienia w przelotach.

 

 

 

NOWE PRZEPISY BEZPIECZEŃSTWA NA LOTNISKACH UE.

Aby chronić pasażerów przed nowym zagrożeniem w postaci płynnych materiałów wybuchowych, Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy bezpieczeństwa regulujące ilość płynów, które można przenieść przez punkty kontroli pasażerów. Przepisy te dotyczą wszystkich pasażerów wylatujących z lotnisk na terenie UE, bez względu na kierunek, w którym się udają.
Oznacza to, że w punktach kontroli, pasażer i jego bagaż podręczny muszą przejść kontrolę na okoliczność przewożenia płynów i innych zakazanych materiałów. Nowe przepisy nie dotyczą płynów, które można zakupić w sklepach znajdującyc się za odprawą paszportową lub na pokładzie samolotu linii lotniczych z UE.
Nowe przepisy obowiązują od 6 listopada 2006 roku na wszystkich lotniskach UE, oraz Islandii, Norwegii i Szwajcarii.

Podczas pakowania Pasażer może przewozić tylko małe ilości płynów w swoim bagażu podręcznym. Płyny te muszą być przechowywane w osobnych pojemnikach, z których każdy może mieć pojemność nie większą niż 100 ml. Płyny te muszą być dodatkowo spakowane w pojedyńczą, przezroczystą, zamykaną torebkę plastikową o pojemności nie większej niż jeden litr na pasażera.

Na lotnisku
Aby ułatwić wykrycie płynów w bagażu, pasażer powinien:
- przedstawić wszystkie przewożone płyny osobom monitorującym bagaż w punktach kontroli pasażerów
- zdjąć kurtkę / płaszcz, które zostają sprawdzone osobno, podczas gdy pasażer będzie monitorowany
- wyjąć komputery podręczne i inne urządzenia elektryczne z bagażu podręcznego. Zostaną one sprawdzone osobno, podczas gdy pasażer będzie monitorowany.

Do płynów zaliczamy:
- woda oraz inne napoje, zupy, syropy
- kremy, balsamy, olejki
- perfumy
- spraye
- żele, także do włosów, czy pod prysznic
- płyny w pojemnikach ciśnieniowych takie jak pianki do golenia, inne pianki i dezodoranty
- pasty do zębów, inne pasty
- mieszanki półpłynne
- mascara
- wszystkie inne obiekty o konsystencji płynnej

Nadal można:
- pakować płyny do bagażu głównego, zdanego w odprawie - nowe przepisy dotyczą jedynie bagażu podręcznego
- przenosić w bagażu podręcznym lekarstwa i potrzebne składniki dietetyczne, w tym odżywki dziecięce używane podczas podróży. Pasażer może zostać poproszony o udowodnienie ich niezbędności.
- kupować płyny takie jak napoje czy perfumy w sklepach znajdujących się za odprawą paszportową, czy na pokładzie samolotu linii lotniczych UE. Jeżeli są one sprzedawane w specjalnych, zamkniętych plastikowych torebkach, nie można tych opakowań otwierać przed kontrolą w punkcie kontroli pasażerów, w przeciwnym wypadku mogą one zostać skonfiskowane. Jeżeli podróż jest z przesiadką na którymś z lotnisk UE, nie należy otwierać plastikowych toreb przed kontrolą pasażerów na lotnisku przesiadkowym, lub na ostatnim lotnisku, jeżeli jest więcej niż jedna przesiadka.

Powyższych płynów nie wlicza się do wcześniej podanych, dozwolonych ilości płynów przewożonych w zamkniętych torebkach plastikowych.

Niniejszy dokument został opracowany przez Komisję Europejską, Stoważyszenie Europejskich Linii Lotniczych oraz europejski oddział Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych. Niniejszy dokument jest skróconym podsumowaniem głównych elementów odpowiednich aktów prawnych UE. Jest to informacja dla pasażerów, tekst ten nie stanowi aktu prawnego.

POSTĘPOWANIE NA LOTNISKU

1- ODBIÓR BILETU I VOUCHERU

Po przybyciu na lotnisko kierujecie się Państwo do stanowiska TOUROPERATORA gdzie odbieracie bilety i vouchery oraz kartki zawieszane na bagażu z danymi teleadresowymi.

( proszę mieć z sobą długopis )

2- ODPRAWA BAGAŻOWA
Następnie udajecie się Państwo do odprawy bagażowej ( trzeba zapytać lub przeczytać na monitorach do którego stanowiska macie się Państwo skierować.)

Tam podajecie bilety, paszporty i duży bagaż ( w większości linii bagaż duży 20 kg na osobę , podręczny 5 kg )

Przy odprawie bagażowej przydzielane są miejsca w samolocie ( dostajecie Państwo KARTY POKŁADOWE gdzie podany jest nr. Państwa foteli) ( oznaczenie np. 21A )

3) ODPRAWA PASZPORTOWA
Po odprawie bagażowej z paszportem i biletem idziecie Państwo do odprawy paszportowej.

4)STREFA BEZCŁOWA
W tym miejscu można dokonać zakupów ALKOHOLU , PAPIEROSÓW , PERFUM

Trzeba zwrócić uwagę że na produktach często są dwie ceny - dla osób lecących do

Państw UNI EUROPEJSKIEJ oraz do krajów z po za UNI..

Robiąc zakupy proszę cały czas mieć na uwadze godzinę wylotu Państwa samolotu( należy słuchać komunikatów nadawanych przez głośniki )

5) WSIADAMY DO SAMOLOTU
Na ok . 40 minut przed startem ustawiacie się Państwo do wskazanej bramki ( godzina wylotu i nr. bramki wyświetlane są na monitorach i podawane przez głośniki)

6)LOTNISKO W KRAJU DOCELOWYM
Po wylądowaniu przechodzicie Państwo kontrolę paszportową i odbieracie bagaż a potem zgłaszacie się u przedstawiciela TOUROPERATORA oczekującego w hali przylotów, który kieruje Państwa do autokaru.

Przy autokarze podajecie Państwo przedstawicielowi NAZWĘ HOTELU i NAZWISKO w celu upewnienia się czy wsiadacie do właściwego autokaru( na parkingu może stać więcej autokarów danego touroperatora)

W autokarze rezydent przekaże Państwu podstawowe informacje dotyczące pobytu.

W hotelu wypełniacie Państwo kartę hotelową i oddajecie w recepcji wraz z paszportem i voucherem( otrzymanym na lotnisku w Polsce).

Rezydent poda również godzinę spotkania informacyjnego na którym będzie można zapoznać się z informacjami ogólnym funkcjonowaniem hotelu ,terminami wycieczek fakultatywnych itp.